Kultura @ 26.11.2009 16:31

Instytut B61

Alternatywny projekt z pogranicza nauki, spektaklu teatralnego, piosenki aktorskiej i hip-hopowego koncertu. Tak organizatorzy zachwalają Instytut B61. Miejscem akcji, 10 grudnia o godzinie 19:00, stanie się olbrzymi dziewiętnastowieczny pruski fort – Fort I (Buchtafort) w Toruniu.

Widzowie po przybyciu na wyznaczone miejsce zostaną podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy, które zostaną przewiezione na teren Instytutu. Tam, pod opieką aktorów-przewodników, wyruszą w tajemniczą podróż.

Jak czytamy na stronie projektu:

„W trakcie tej wyprawy uczestnicy poznają życie codzienne pracowników Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli Ewolucję Gwiazdy od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po wielką katastrofę – energetyczny wybuch Supernowej! Ze względu jednak na wysoki stopień poufności wszystkie eksponaty które będą udostępnione, są oparte o rozwiązania używane w placówce B61 kilkadziesiąt lat temu. Wciąż jednak są to technologie nam niedostępne”.

Poszczególne etapy podróży zilustrują zaproszeni artyście, a czas pobytu na terenie Instytutu (czas pojedynczej wycieczki) przewidywany jest na około 80 minut. Bilety sprzedawane będą na konkretną godzinę (grupę), a ich ilość – ze względu na specyfikę miejsca – jest ograniczona! W zamian widzowie otrzymają niezapomniane wrażenie obcowania z niezwykłą tajemniczą przestrzenią.

Największymi gwiazdami projektu są obdarzone astronomicznymi głosami Natalia i Paulina Przybysz, wokalistki nieistniejącej już grupy Sistars. Będzie to pierwsza okazja, żeby zobaczyć Natu i Pinnawelę (pseudonimy pod jakimi artystki od 2008 roku występują) wspólnie na scenie w Toruniu od zawieszenia działalności przez Sistars. Wielkim wydarzeniem będzie też występ toruńskiej Sofy, ale uwaga… grającej akustycznie! Udział w projekcie potwierdzili też między innymi Łona i Webber, czyli klasyczny duet, raper i producent. Ich twórczość wpisuje się idealnie w nastrój Instytutu B61, a białe fartuchy inżynierów wydają się być specjalnie dla nich szyte. Wymienionych artystów uzupełnia trójka wybitnych twórców muzyki niezależnej – Mariusz Lubomski, Mazzoll i Michał Bryndal. W rolę przewodników wcielą się aktorzy – Paweł Tchórzelski, Krystian Wieczyński i Radek Smużny. Pomysłodawcą i producentem projektu jest student V roku astronomii UMK, współzałożyciel Fundacji Platon, Janek Świerkowski.

Wasze komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Musisz posiadać konto w serwisie, aby dodawać komentarze. Zaloguj się lub Zarejestruj się.
Jeżeli nie pamiętasz loginu lub hasła, kliknij tutaj.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Butelka

Zespół Butelka, ciężkie metalowe riffy gitarowe oparte na solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Butelka do woli korzysta z wolności słowa. Piętnuje zakłamanie, dwulicowość oraz wszelkie dewiacje. Więcej… »