Nauka

Międzynarodowa konferencja „Protolang” w Toruniu

14.02.2011 10:31

Katedra Filologii Angielskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje wydarzenie naukowe o randze międzynarodowej. Konferencja Protolang 2 odbędzie się w dniach 19-21 września 2011 roku.

Wydarzenie poświęcone jest ewolucyjnemu pochodzeniu ludzkiej zdolności do posługiwania się językiem. Prelegentami konferencji będą naukowcy o światowej renomie: prof. John Gowlett (University of Liverpool, British Academy), prof. Adam Kendon (University of Pennsylvania), dr  Juliane Kaminski (Max Planck Institute, Lipsk).

Pierwsza edycja konferencji, która odbyła się we wrześniu w 2009 roku, przyciągnęła czołowe postaci nowej i dynamicznie rozwijającej się gałęzi wiedzy o języku, ewolucji języka (Evolution of Language). W konferencji uczestniczyli między innymi prof. Jim Hurford z University of Edinburgh, prof. Jordan Zlatev z Lunds Universitet, prof. Maggie Tallerman z Newcastle University, dr Katie Slocombe z University of York. Pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów i środowiska naukowego, zaowocowała pozytywnymi  opiniami w kraju i za granicą. Tom pokonferencyjny z edycji 2009 ukaże się jako wydanie specjalne w serii Theoria et Historia Scientiarum nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK.

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji można znaleźć na stronie: http://www.protolang.umk.pl

Wykład otwarty Polskiej Akcji Humanitarnej

09.12.2010 15:05

Interesujący wykład prof. Gerarda McCanna o powiązaniach między Unią Europejską a jej dawnymi koloniami odbędzie się 15 grudnia br. w ramach cyklu  wykładów, organizowanych przez PAH i Katedrę Międzynarodowych Stosunków Politycznych UMK.

Wykład ,,The Legacy of Colonialism and The European Union” dotyczy powiązań pomiędzy Unią Europejską i jej dawnymi koloniami oraz postkolonialnej równowagi sił. Ukazana zostanie ewolucja polityki rozwojowej UE oraz jej wpływ na sytuację w kilku najbardziej potrzebujących państwach globalnego Południa. Analizie poddane zostaną inicjatywy podjęte w celu wzmocnienia współpracy pomiędzy byłymi koloniami i państwami członkowskimi UE. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane potencjalne rozwiązania mające umożliwić stworzenie bardziej wyrównanych stosunków pomiędzy Unią Europejską a jej byłymi koloniami.


Gerard McCann jest profesorem nadzwyczajnym europeistyki i geografii na Uniwersytecie St. Mary i Uniwersytecie Queen’s w Belfaście. koordynatorem projektu Wymiar Globalizacji w Edukacji, inicjatorem współpracy z uczelniami w Zambii, Kenii i Palestynie.


Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim w sali nr 310 na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.

Miasto - ośrodek kultury

17.11.2010 08:54

Jakie jest współczesne miasto? Czym różni się od dawnych, wielkich metropolii? -  to zagadnienia konferencji naukowej, która odbędzie się 19 listopada w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK.

Co wpływało na powstanie wielkich ośrodków kulturowych? Co stymulowało ich rozwój? - na te i inne pytania dotyczące wizji miasta w kontekście kulturowym spóbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji ,,Miasto-ośrodek kultury", zorganizowanej przez Koło Naukowe Historyków Sztuki i Kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Opieka naukowa nad wydarzeniem:
dr hab. Ryszard Mączyński prof. UMK
dr Sebastian Dudzik

Szczegółowy program konferencji, można znaleźć na stronie: http://wwww.knhsik.wikidot.com

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »