Kultura

Widowisko audiowizualne godzina czterdzieści osiem

07.04.2011 11:29

Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jako gigantyczny ekran, spektakularny boom box, wyjątkowi artyści muzycznej sceny elektroniczno-klubowej – to jedynie niektóre z atrakcji spektaklu, który zostanie zaprezentowany 12 kwietnia w Toruniu.

Multimedialny spektakl z okazji pięćdziesiątej rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos, odbędzie się 12 kwietnia w godz. 20.00 – 21.48 w scenerii budynków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przy ul. Gagarina 11. „Toruńską publiczność zabierzemy w fascynującą, kosmiczną podróż – wyjaśnia Jarosław Szoda, reżyser spektaklu. W pierwszej części spektaklu, w formie multimedialnej prezentacji z elementami mappingu, opowiemy o początkach wszechświata i o naszym w nim miejscu. O pragnieniu poznania tego, co jest poza Ziemią. Wizualizacjom będzie towarzyszyła muzyka skomponowana przez multiinstrumentalistę Józefa Skrzeka. W drugiej części wieczoru usłyszymy koncert w wykonaniu DJ Adamusa i zaproszonych gości: znakomitego gitarzysty Jacka Królika, saksofonisty Banansq oraz MC Jakoba. Wizualizację do muzyki będzie tworzył na żywo VJ Nikon”.

Widowisko oparte na wielkoformatowych projekcjach z elementami mappingu 3D wykorzystywać będzie zarówno materiały archiwalne, jak i grafiki przygotowane specjalnie na tę okazję. Oglądane na fasadzie Auli UMK i kilkudziesięciometrowej konstrukcji stalowego boomboxu będą robiły wrażenie. „Podczas toruńskiego spektaklu, zostaną wykorzystane lampy zewnętrzne wysokiej mocy typu Falkon 600W i 700W, używane do widowisk plenerowych na całym świecie – wyjaśnia Kornelia Kubańska z firmy Trias odpowiedzialnej za obsługę techniczną wydarzenia. W Polsce są one wykorzystywane podczas telewizyjnych imprez sylwestrowych i wydarzeń muzycznych, takich jak festiwal w Opolu, czy Top Trendy”.

Spektakl „godzina czterdzieści osiem” promuje wyjątkowa kampania. Projekt billboardów został stworzony przez toruńskich artystów Joannę Górską i Rafała Góralskiego, czyli Galerię Rusz. W ramach akcji promocyjnej, powstała specjalna aplikacja facebookowa, dostępna pod adresem: http://www.godzinaczterdziesciosiem.pl. „Dane osób biorących udział w facebookowej zabawie zostaną przetworzone na sygnał binarny i wysłane 12 kwietnia w konkretne miejsce kosmosu, w gwiazdę, która pięćdziesiąt lat temu, czyli wtedy gdy człowiek wyleciał w kosmos, wysłała w stronę Ziemi swoje światło – wyjaśnia Jerzy Rafalski z toruńskiego Planetarium”.

Ze względów organizacyjnych, parking przed Aulą UMK i Rektoratem zostanie zamknięty w dniach od 10 kwietnia (niedziela) od godz. 8:00  do 13 kwietnia (środa) do godz. 11.00.

Organizatorami widowiska audiowizualnego „godzina czterdzieści osiem” są Toruńska Agenda Kulturalna, Urząd Miasta Torunia. Partnerami wydarzenia są toruńskie Planetarium i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Wstęp na spektakl jest wolny.

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

16.03.2011 15:05

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca.

Dramat „Gody życia” napisany w 1910 roku to historia młodej kobiety – Hanki Bielskiej, która odeszła od męża i córki, by dzielić życie z ukochanym mężczyzną. Autorem sztuki jest legenda krakowskiej cyganerii, dramaturg i nowelista okresu Młodej Polski – Stanisław Przybyszewski.

,,Czy sumienie może zniszczyć pragnienie szczęścia? Czy można być szczęśliwym, raniąc innych? Czy lepiej dla dobra rodziny żyć w zakłamaniu z niekochanym mężczyzną, czy walczyć o prawo do własnego szczęścia? Czy przekroczenie tradycyjnego porządku musi zostać surowo ukarane?  - oto pytania jakie stawiają twórcy przedstawienia.

Spektakl reżyseruje Iwona Kempa, dyrektor artystyczny Teatru im. W. Horzycy, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Bohdana Korzeniowskiego, przyznawanej młodym reżyserom przez miesięcznik „Teatr”, Lauru Konrada X Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach za spektakl „Pakujemy manatki”.



KLAMRA '2011

16.03.2011 14:51

Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA zmienią toruński klub OD NOWA w wyjątkową, teatralną scenę. Od 12 do 19 marca miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć najważniejsze spektakle współczesnego teatru alternatywnego.

Począwszy od 1992 roku na deskach toruńskiego klubu wystąpiło wiele uznanych teatrów, miedzy innymi: Cogitatur, Cinema, Porywacze Ciał. Festiwal prezentuje także młodych, debiutujących twórców i początkujące, amatorskie grupy studenckie.

W tym roku podczas ośmiu teatralnych wieczorów, toruńska publiczność zobaczy spektakle Teatru Cinema, Teatru KTO, Teatru SOMA, Teatru USTA USTA Republika i Fizycznego Teatru Tańca Iwony Gilarskiej. Wybitny twórca, założyciel Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik zaprezentuje w Toruniu spektakl „Przejście”. ,,Chrześcijańska antropologia Sceny Plastycznej KUL łączy cielesność ze świętością, śmierć ze zmartwychwstaniem (…)  – pisał o spektaklach Leszka Mądzika Jarosław Cymerman w „Teatrze” – Oglądając „Przejście” trudno oprzeć się wrażeniu, że oto ogląda się coś, co być może stanowi współczesny odpowiednik średniowiecznej ars moriendis, a Mądzik jest jednym z niewielu, którzy wciąż wiedzą, jak z umierania zrobić sztukę.”

Teatr Maat Projekt przedstawi spektakl „Indukcje” z udziałem Jacka Poniedziałka, popularnego aktora teatralnego i filmowego, związanego z Nowym Teatrem w Warszawie. W świat poezji Wisławy Szymborskiej i Anny Wojtyniak, osiemdziesięcioletniej mieszkanki warmińskiej wsi, wprowadzi toruńskich widzów Teatr Węgajty, założony w 1986 roku. Od lat 90-tych prace zespołu prowadzone są w dwóch nurtach: Scholi, pod kierunkiem Wolfganga Niklausa (skoncentrowanej nad rekonstrukcją dramatu liturgicznego) i Projetu Terenowego, który zajmuje się formami obrzędowymi.

Toruński festiwal zakończy przedstawienie „Księgi” Komuny Warszawa, działającej od 2009 roku, wywodzącej się z ,,rewolucyjno-anarchistycznej” „Komuny Otwock”.

Harda Wenus
28.02.2011 13:52
Statek kosmiczny Ziemia
23.02.2011 13:02
Dyplom 2010
31.01.2011 15:44

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Kamil Emanuel Klonowski

Kamil Emanuel Klonowski jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia z historii kultury) oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie pod kierunkiem prof. Wiktora Zina ukończył studia podyplomowe z konserwacji zabytków. Więcej… »