Dzieci i Młodzież

Tramwaj Toruń 2016 — zagraj z nami!

07.01.2011 14:19

Toruń 2016 wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zabytkowy tramwaj, kursujący na linii nr 1, zabierze w niedzielę wszystkich, którzy wspierają WOŚP na miejsce finałowej zbiórki. W tramwaju czeka na dzieci moc atrakcji!

Zabytkowy tramwaj Toruń2016, kursujący na linii nr 1 zawiezie mieszkańców Torunia na miejsce finałowej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której towarzyszą koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Wstępem do tramwaju, będzie okazanie dowodu wsparcia w postaci czerwonego serduszka. Tramwaj nr 1, będzie kursował w niedzielę (9 stycznia), w godzinach od 12.00 do 20.00, według następującego rozkładu jazdy.

Gimnazjaliści z Torunia w czołówce konkursu Panasonic Kid Witness

14.12.2010 10:06

Firma Panasonic ogłosiła zakończenie pierwszego, krajowego etapu konkursu na reportaż Panasonic Kid Witness News 2010/2011.

Organizowany w Polsce od 7 lat konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym. W tym roku jury uznało, że zwycięzcami pierwszego etapu zostały autorki konspektu "Trzeci żywot drzewa" z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu. Zwycięzca polskiej edycji ma szansę pojechać na wielki finał, który w tym roku odbędzie się w Hollywood w Kalifornii.

W siódmej edycji polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News do oceny wpłynęło w sumie 79 propozycji z 53 gimnazjów z całej Polski. Rekordzistą w tym roku, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych konspektów, zostało Gimnazjum Akademickie z Torunia, które nadesłało aż 11 konspektów. Drugie pod względem ilości nadesłanych pomysłów było Gimnazjum nr 3 z Włocławka, które nadesłało 7 propozycji, a trzecie Gimnazjum nr 2 z Kartuz, skąd przysłano 5 pomysłów. W bieżącej edycji uczniowie mieli do wyboru trzy zagadnienia związane ze środowiskiem: 1) Różnorodność biologiczna, 2) Ochrona środowiska naturalnego, 3) Zmiany klimatyczne.

Projekt ma na celu zapoznanie młodzieży ze sztuką reportażu filmowego i zwrócenie uwagi na ważne problemy społeczne. Fundację Sztuki Art-House z Bydgoszczy jest merytorycznym opiekunem konkursu na Polskę. Prowadzi też warsztaty, które mają przygotować młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów, nauczyć pracy z kamerą oraz montażu filmowego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polski etap Panasonic Kid Witness wygrali toruńscy gimanazjaliści z Gimnazjum nr 6 w Toruniu za reportaż „Mentalność”. Reportaż został doceniony przez jury za twórcze podejście do tematu, sposób filmowej inscenizacji, a także za umiejętne przekazanie wiedzy, humor i niebanalne sceny kostiumowe. Młodzi filmowcy z Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru w Toruniu przedstawili kwestię higieny w kontekście ekologii w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Film „Mentalność” w przemyślany i dowcipny sposób demaskuje hipokryzję współczesnych rozwiniętych społeczeństw, które w imię własnej wygody dopuszczają do niewybaczalnego marnotrawienia zasobów naturalnych.

„Lokalność-odpowiedzialność”

29.11.2010 10:55

Zapobieganie wyłączeniu społecznemu i walka z biedą przez danie młodym ludziom poczucia własnej siły i wpływu na codzienne środowisko – takie są cele młodzieżowego projektu, który jest realizowany w Toruniu.

Projekt „Lokalność-odpowiedzialność. Działania teatralne w przestrzeni miasta” trwa 6 miesięcy, od 1 września 2010 do końca lutego 2011. Czwórka młodych ludzi ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych tARTak będzie organizować i prowadzić warsztaty teatralne dla dwóch grup młodzieży z mniejszymi szansami. Pierwsza grupa to dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka na osiedlu Wrzosy, druga – dzieci  z Osiedla Bydgoskiego. Środkiem realizacji założonych w projekcie celów jest teatr w przestrzeni.

dzieci-teatr

Jak mówią inicjatorzy akcji:

„Będziemy pracować metodą teatru ciała, będą używane także działania grupowe i happeningi. Niektóre warsztaty pozwolą uczestnikom uzyskać kontakt z własnym ciałem, niektóre będą budować umiejętności liderskie jako cechę młodego obywatela Europy. Zaczniemy od pracy indywidualnej, aby stopniowo otworzyć się na performance w przestrzeni publicznej. Projekt włącza elementy refleksji nad naszą relacją z przestrzenią, w której funkcjonujemy na co dzień”.

„Wszystkie umiejętności, zdobyte w trakcie warsztatów zostaną użyte w grach miejskich LARP, które będą również stanowić formę ewaluacji. Gry będą całkowicie stworzone przez samych uczestników warsztatów pod względem fabuły i działań. Uczestnicy będą tu grać rolę liderów. Projekt pokaże pozornie oczywiste elementy naszej lokalnej rzeczywistości jako narzędzie kreatywnej zmiany życia, tak, by uniknąć wyłączenia społecznego i żeby wprowadzić wartości europejskie do naszego życia”.

Więcej informacji na temat kolejnych wydarzeń można znaleźć na: http://www.tartak.art.pl.

Przetłumacz stronę

Sięgnij Gwiazd

Gra „Sięgnij Gwiazd” jest prezentem dla wszystkich dzieci od Miejskiej Instytucji Kultury Toruń 2016. Przejdź do gry »

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Butelka

Zespół Butelka, ciężkie metalowe riffy gitarowe oparte na solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Butelka do woli korzysta z wolności słowa. Piętnuje zakłamanie, dwulicowość oraz wszelkie dewiacje. Więcej… »