Kultura @ 28.02.2011 13:52

Harda Wenus

Fundacja „Z Kulturą!” i Toruńska Agenda Kulturalna zapraszają na wernisaż fotoobrazów autorstwa Izy Moczarnej-Pasiek i Klaudii Winiarskiej. Otwarcie wystawy „Harda Wenus” odbędzię się 7 marca o godz. 17.30 w Hotelu Filmar.

Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany spektakl inspirowany twórczością Eve Ensler, odbędzie się również spotkanie z autorkami projektu i modelkami.

„Harda Wenus” narodziła się z chęci przywrócenia normalności w kształtowaniu publicznego wizerunku kobiecego piękna. W naszej rzeczywistości, intensywnie współkreowanej przez media, wizerunek ten  sprowadzono do jednego, jedynego modelowego kształtu, a każdy inny jest deprecjonowany i uważany za estetycznie nieodpowiedni. Ten sztucznie wykreowany ideał utrwala się w naszej świadomości i nakazuje zapomnieć, iż życie manifestuje się w różnorodności form i właśnie to stanowi istotę jego piękna. Dlaczego więc nie szukać naturalnego piękna, które tworzy samo życie, dlaczego zastępować je kaprysami zmieniającej się mody na taki czy inny ideał kobiecego piękna? Tym bardziej, że nie tworzą go same kobiety i większość kobiet takiego wizerunku swoją osobą nie reprezentuje!

W ich imieniu głos zabiera „Harda Wenus”13 fotoobrazów prezentujących akty „dużych kobiet”, czyli takich, których wygląd wyłamuje się z powszechnie lansowanego ideału estetycznego, takich, które chodzą po polskich ulicach, pracują, dbają o dom, są matkami, żonami, przyjaciółkami, kochankami. Może więc „Harda Wenus” zainspiruje nas do tego, by zadać sobie trochę więcej trudu w poszukiwaniu piękna. Stosunkowo łatwo jest doświadczać piękna poprzez idealne formy, ale jest też piękno, które nie jest dostępne na pierwszy rzut oka – a przynajmniej takiego oka, którym sterują lansowane wzorce MODY. Może warto zadać sobie trud odkrywania piękna w zmarszczkach na twarzy i w zmieniających się okresowo lub z wiekiem formach i liniach ciała, jest w nich przecież ZAPIS  ŻYCIA. Negując ten zapis – negujemy życie. Natomiast akceptując go, doznajemy radości ISTNIENIA. Jesteśmy wówczas w stanie świecić własnym wewnętrznym światłem, a nie jedynie błyszczeć blaskiem odbitym od wykreowanego ideału. Wewnętrzne światło możemy wzniecić poprzez prosty akt AKCEPTACJI samych siebie, a zgasić je w lekkomyślnym akcie samonegacji. Prawdziwe piękno jest pięknem DUSZY i zdolne jest przenikać KAŻDE ciało.

Eve Ensler "Dobre ciało"

"Dlaczego piszę sztukę o własnym brzuchu, kiedy w Iraku trwa wojna, a na świecie szerzy się terroryzm, kiedy swobody obywatelskie znikają tak szybko jak wartswa ozonowa, kiedy co trzecia kobieta zostaje w ciągu życia zgwałcona bądź pobita? Może dlatego, że wygląd mojego brzucha to jedyna rzecz, którą mogę kontrolować. Może  dlatego, że sądziłam, iż mogę go kontrolować. (...) Może dlatego, iż spostrzegłam, iż brzuchy, pośladki, włosy i skóra tak bardzo zajmują uwagę kobiet, że niewiele im zostaje na wojnę w Iraku. (...) Schodzę z tej kapitalistycznej fitness bieżni. Zamierzam wziąć głęboki oddech i znaleźć sposób na przetrwanie, bo nie jestem doskonała i nie mam płaskiego brzucha".

Wasze komentarze

awaria · 08.03.2011 @ 16:07

powiem szczerze, że słysząc zapowiedzi wystawy w radio, byłam bardzo ciekawa efektu... i to co teraz zobaczyłam... hmmm raczej mnie uraziło niż ucieszyło... jako kobieta XL byłabym obrażona takim ukazaniem mojego ciała... jakby duże wymagało kiczowatej oprawy... uh! wróćmy do czasów Rubensa i jego zmysłowości w miejsce medytujących i kulących się modelek... proszę.

Dodaj komentarz

Musisz posiadać konto w serwisie, aby dodawać komentarze. Zaloguj się lub Zarejestruj się.
Jeżeli nie pamiętasz loginu lub hasła, kliknij tutaj.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Butelka

Zespół Butelka, ciężkie metalowe riffy gitarowe oparte na solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Butelka do woli korzysta z wolności słowa. Piętnuje zakłamanie, dwulicowość oraz wszelkie dewiacje. Więcej… »