Zobacz

Zrealizowane projekty

EVS

Tu znajdziecie opisy projektów zrealizowanych w ramach Programu „Młodzież w działaniu″.

1. Nie ma między nami żadnych różnic

W czerwcu zakończyła się międzynarodowa wymiana młodzieżowa „Równy-nie-Równy”, która w całości poświęcona była tematyce niepełnosprawności i została zrealizowana w ramach akcji 1.1 finansowanej z Programu „Młodzież w Działaniu”.

evs1

Gospodarzem wymiany była młodzież z brodnickiego Środowiskowego Hufca Pracy, wspomagana przez pracowników Wojewódzkiej Komendy OHP, która gościła trzy europejskie organizacje pracujące na rzecz młodzieży: z Cypru – Cypryjski Klub Młodzieżowy, z Czech – Hodina H oraz z Holandii – Cardea Jurgendzorg. Większość zadań wymiany zrealizowana została w Toruniu.

Uczestnicy mieli okazję wspólnie ze swoimi niepełnosprawnymi rówieśnikami, wyrabiać rękodzielnictwo w Fundacji „Arkadia”, przyjrzeć się zasadom realizacji obozów integracyjno-sportowych z udziałem podopiecznych Fundacji Ducha oraz pomagać przy realizacji zajęć z dogoterpaii dla autystycznych uczniów Zespołu Szkół nr 6. W Brodnicy – starosta Brodnicki - Pan Waldemar Gęsicki przedstawił uczestnikom zakres działań urzędu i podległych jednostek na rzecz osób niepełnosprawnych, zaś kierownictwo Zakładu Aktywności Zawodowej pokazało, jak osoby te radzą sobie na rynku pracy – w środowisku dostosowanym do ich potrzeb.

Obok wizyt, uczestnicy wiele czasu poświęcili wspólnym dyskusjom w temacie niepełnosprawności. Miały one na celu zwiększenie wrażliwości i wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych i ich percepcji świata zewnętrznego. Z pomocą Centrum Realizacji Badań „Pryzmat”, działającego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, dodatkowo przygotowali narzędzie badawcze i przeprowadzili krótkie badanie ankietowe skierowane do mieszkańców Torunia. Jego wyniki – czyli odpowiedź na pytanie o poziom wiedzy w zakresie niepełnosprawności, ukażą się w albumie fotograficznym zatytułowanym „O urbanistyce bliskiej i dalekiej niepełnosprawności”. Album, jak sama nazwa wskazuje, będzie również odnosił się do architektury miejskiej – Torunia i Brodnicy oraz wszystkich miejscowości reprezentowanych przez uczestników wymiany. Znajdą się w nim również opisy każdej z grup, podsumowanie paneli dyskusyjnych i całej wymiany i tytułowe zdanie – jako motto wspólnych działań młodzieży.

Opis zdjęcia:

- Cypryjczyk Marios z instruktorkami – Panią Kasią i Panią Moniką – podczas zajęć rękodzielniczych w Fundacji „Arkadia”

2. CULTURalion

Dzięki wsparciu Programu „Młodzież w działaniu” oraz Gminy Miasta Toruń w dniach 26 czerwca – 2 lipca 2010 r. w Toruniu odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Włoch i Polski. Organizatorem projektu „CULTURalion” było toruńskie Stowarzyszenie Serce i Umysł.

WOLO1

W projekcie wzięło udział łącznie 30 osób w wieku 18 – 25 lat z zaprzyjaźnionych organizacji partnerskich z Grodu Kopernika, Kraju Basków, Wilna, Rygi i Abruzji, włoskiego regionu, który w ubiegłym roku został dotknięty kataklizmem trzęsienia ziemi. Wymianę poprzedziła wizyta przygotowawcza, która odbyła się również w Toruniu w dniach 4 - 6 czerwca 2010 r.

Cele projektu wpisały się w obchody międzynarodowego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Dzięki wymianie młodzież miała okazję dowiedzieć się w jaki sposób kultura i sztuka mogą stanowić narzędzie walki z tym negatywnymi zjawiskami. Teatr, taniec, muzyka i plakat okazały się być fascynującą przygodą, dzięki której można nieść przesłanie nawołujące do podjęcia trudu walki z ubóstwem i wykluczeniem.

Nieocenioną pomoc w tym zakresie wyświadczyli toruńscy artyści, którzy zaplanowali i przeprowadzili w ramach projektu warsztaty artystyczne.  Słynna „Galeria Rusz” zorganizowała warsztaty plastyczne, w ramach których powstały plakaty głoszące razem hasło „Nadmiar = Nic”. Stało się ono również tytułem happeningu, który uczestnicy wymiany odegrali 1 lipca 2010 r. pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Reżyserią happeningu, jak również przygotowaniem i prowadzeniem warsztatów teatralno-tanecznych zajęła się, znana w Toruniu i nie tylko, instruktorka tańca Pani Marta Zawadzka. Podkład muzyczny happeningu wymyślił i warsztaty bębniarskie przeprowadził Pan Łukasz Ruszkowski. Happening będący rezultatem kilkudniowych warsztatów został uwieczniony na filmie, który jest dystrybuowany bezpłatnie przez Stowarzyszenie Serce i Umysł na płytach DVD, podobnie jak przygotowany w ramach projektu folder poruszający problematykę ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Ponadto uczestnicy wymiany mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania koncertu przygotowanego specjalnie dla nich przez Pana Rafała Zielińskiego, który w Toruniu jest bardziej znany jako „Zwierzak”.

WOLO2

Toruń zachwycił uczestników projektu „CULTURalion” niebywale. Toruńska starówka i jej nocne iluminacje, Bulwar Filadelfijski nad Wisłą oraz Bydgoskie Przedmieście stały się ulubionymi miejscami spędzania wolnego czasu. Duże uznanie w oczach uczestników projektu wzbudził fakt ubiegania się przez Toruń o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Jednym z punktów programu wymiany były warsztaty poświęcone temu zagadnieniu. Ich rezultatem są plakaty przygotowane przez uczestników, którzy w ten sposób chcieli wyrazić zarówno swoje poparcie dla kandydatury Torunia, jak również zgłosić swoje pomysły, uwagi i spostrzeżenia, które mogą stanowić cenne wskazówki dla dalszych działań Torunia w tym zakresie.

Wszyscy uczestnicy warsztatów wyrażali stuprocentową pewność, że w 2016 r. będą mogli ponownie odwiedzić Toruń, już jako miasto pełniące honory Europejskiej Stolicy Kultury. Entuzjazm uczestników projektu „CULTURalion” dla tej idei został wyrażony na wspólnej fotografii prezentującej prace wykonane podczas warsztatów.

Projekt międzynarodowej wymiany młodzieży „CULTURalion” został zrealizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej, w ramach Akcji 1.1 Programu „Młodzież w działaniu” oraz Gminy Miasta Toruń.

Tekst i zdjęcia: Przemysław Osóbka

Opisy zdjęć:

- Uczestnicy projektu „CULTURalion” prezentują swoje przesłanie dla Torunia w kontekście ubiegania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
- Grupa włoska z Roseto degli Abruzzi przedstawia wykonany przez siebie plakat promujący starania Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Przetłumacz stronę

Sięgnij Gwiazd

Gra „Sięgnij Gwiazd” jest prezentem dla wszystkich dzieci od Miejskiej Instytucji Kultury Toruń 2016. Przejdź do gry »

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »