ESK @ 25.02.2011 09:35

Powstała Toruńska Agenda Kulturalna

24 lutego, podczas siódmej sesji Rady Miasta Torunia, radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy oraz statutu miejskiej instytucji kultury Toruń 2016. Powstała Toruńska Agenda Kulturalna.

Reorganizacja instytucji została zaplanowana podobnie jak miało to miejsce w Krakowie, gdzie po zakończeniu działań związanych z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury jednostka koordynująca została przekształcona w Krakowskie Biuro Festiwalowe. Do zadań krakowskiej instytucji należy dziś realizacja i promocja wielkich wydarzeń kulturalnych, licznych wydarzeń o charakterze specjalnym i jubileuszowym, a także dużych multimedialnych widowisk, jak choćby doroczny Sylwester. To z inicjatywy KBF powstały takie festiwale, jak obsypane wyróżnieniami Sacrum Profanum i Misteria Paschalia, a także Festiwal Muzyki Filmowej czy ArtBoom Tauron Festival.

Kompetencje Toruńskiej Agendy Kulturalnej mają uczynić z instytucji miejską jednostkę wyspecjalizowaną w takich zadaniach, jak:

  • organizacja i współorganizacja miejskich wydarzeń kulturalnych — szczególnie tam, gdzie do tej pory w rolę organizatora wcielały się poszczególne jednostki Urzędu Miasta Torunia,
  • wprowadzanie rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności kulturalnej przez twórców indywidualnych i organizacje pozarządowe,
  • działania warsztatowe i edukacyjne.

Wasze komentarze

tryg.sk11 · 25.02.2011 @ 20:38

To jest bardzo smutna wiadomość, przysłowiowy gwóźdź do trumny dla toruńskiej kultury. Brak słów. Ekipa, która ośmieszyła Toruń w Warszawie zamiast zostać wyrzucona na bruk - otrzymuje od Zaleskiego na pocieszenie nową, kolejną instytucję.

tryg.sk11 · 25.02.2011 @ 20:41

Nie wierzę w ani jedno słowo z wymienionych kompetencji, w żaden Sauron Festival. Nie wierzę w żaden pomysł ekipy dawnego biura toruń 2016.
Zadania takie jak:
* organizacja i współorganizacja miejskich wydarzeń kulturalnych — szczególnie tam, gdzie do tej pory w rolę organizatora wcielały się poszczególne jednostki Urzędu Miasta Torunia,
* wprowadzanie rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności kulturalnej przez twórców indywidualnych i organizacje pozarządowe,
* działania warsztatowe i edukacyjne.
Spełniają organizacje pozarządowe, a nie kolejna miejska instytucja. Żeby było jasne. NIE dla TAK.

eLidia · 01.03.2011 @ 20:01

nie zgadzam się z Tobą. Zazwyczaj nie komentuję, ale zajrzałam tu i specjalnie założyłam konto. Zaczynając o końca, nikt nie broni innym podmiotom organizowania imprez kulturalnych. Jeśli się chce można wszystko, przykład może stanowić chociażby Pracownia Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu, która radzi obie świetnie miejska nie jest.

Druga rzecz, człowieku, po co od razu "ośmieszyła Toruń". Czujesz się naprawdę ośmieszony? Jeśli tak, to napisz proszę co tak Cię uraziło i czy w ogóle raczyłeś zapoznać się z ich pracą w sposób bardziej szczegółowy czy wyrażasz swoje zdanie tylko na podstawie przeczytanych gdzieś artykułów, po tym jak odpadliśmy. Swoją drogą przy odrobinie wiedzy z medioznawstwa, wiedziałbyś, że pisanie negatywnych opinii przysparza więcej czytelników niz pisanie o rzeczach obiektywnie. Stąd tyle oburzonych głosów po tym jak nie przeszliśmy.

Mieszkam w Toruniu od urodzenia i powiem Ci szczerze, że od kiedy zaczęliśmy starac sie o tytuł, cos w miescie sie w koncu ruszyło, zaczelo sie dziać i to było i jest widać. Dla mnie osobiscie, walka o tytuł przyniosla mmnóstwo posrednich korzysci a sama wygrana byla na 2. planie. nie udalo sie to trudno. Ale, o raju... człowieku.. "ośmieszony", "na bruk". Chyba troszkę gniewu w Tobie siedzi. Jeśli uważasz ze sam byś lepiej przeprowadził kampanię trzeba było spróbować swoich sił, bo marudzić to każdy potrafi, z resztą my to mamy chyba we krwi...

pozdrawiam serdecznie


Dodaj komentarz

Musisz posiadać konto w serwisie, aby dodawać komentarze. Zaloguj się lub Zarejestruj się.
Jeżeli nie pamiętasz loginu lub hasła, kliknij tutaj.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »