Zobacz

Zasady i harmonogram konkursu

Zasady konkursu

Do konkursu może przystąpić każde miasto z państwa, które zostało wyłonione przez główne organy Unii Europejskiej na miejsce obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Inicjatywa Europejskiej Stolicy Kultury jest częścią Programu Unii Europejskiej w dziedzinie kultury – Kultura 2007-2013 – dlatego też miasto w swojej aplikacji musi uwzględnić założone przez program cele, którymi są:

  • promowanie ponadnarodowej mobilności osób pracujących w sektorze kultury,
  • wspieranie ponadnarodowego obiegu dzieł i wytworów artystycznych i kulturalnych,
  • inicjowanie dialogu międzykulturowego.

Przy wypełnianiu aplikacji należy mieć na uwadze decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 24 października 2006 roku, według której plan obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury powinien spełniać następujące kryteria, podzielone na dwie kategorie: „Wymiar europejski” oraz „Miasto i obywatele”. W odniesieniu do pierwszej kategorii celem programu jest:

  • wzmocnienie współpracy w każdym sektorze kultury między operatorami w dziedzinie kultury, artystami i miastami z danego państwa członkowskiego i innych państw członkowskich,
  • podkreślenie bogactwa różnorodności kulturowej w Europie,
  • uwypuklenie wspólnych aspektów kultury europejskiej.

W odniesieniu do drugiej:

  • wspieranie udziału mieszkańców danego miasta i jego okolic w kulturze oraz zwiększenie zainteresowania miastem z ich strony oraz ze strony obywateli mieszkających za granicą,
  • bycie integralną częścią długofalowego rozwoju kulturalnego i społecznego miasta.

Harmonogram wyboru Europejskiej Stolicy Kultury w Polsce

  • IV kwartał 2009 – Ogłoszenie konkursu o tytuł ESK. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, publikując formularze wniosków aplikacyjnych oraz informację o procedurach selekcji kandydatur do tytułu.
  • III kwartał 2010 – Termin składania wniosków aplikacyjnych. Zainteresowane miasta przygotowują i składają wnioski aplikacyjne.
  • IV kwartał 2010 – Posiedzenie panelu ekspertów – etap preselekcji. 13 ekspertów (siedmiu reprezentujących instytucje europejskie i sześciu polski świat kultury) wybiera najlepsze oferty spośród złożonych wniosków. Powstaje szczegółowy raport oraz wstępna lista miast (tzw. krótka lista miast) rekomendowanych do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Listę otrzymują Komisja Europejska oraz polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ją akceptują i publikują. Raport może zawierać sugestie i rekomendacje zmian w proponowanych przez miasta planach na 2016 rok.
  • III kwartał 2011 Posiedzenie panelu ekspertów – ostateczna selekcja. Po otrzymaniu uszczegółowionych wniosków aplikacyjnych wybranych miast oraz wysłuchaniu ich prezentacji, Ten sam panel 13 ekspertów – po otrzymaniu uszczegółowionych wniosków aplikacyjnych wybranych miast oraz wysłuchaniu ich prezentacji – dokonuje ostatecznego wyboru miasta, które będzie polskim kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Raport z posiedzenia, ewentualne rekomendacje oraz informacje o mieście zgłaszanym do tytułu, zostają przesłane do Komisji Europejskiej, która je publikuje na swoich stronach internetowych oraz przekazuje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • IV kwartał 2011 – Polska zgłasza miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Polska powiadamia instytucje europejskie, które miasto zgłasza do tytułu.   Wybór jest dokonywany na podstawie raportu panelu ekspertów i przy uwzględnieniu ich rekomendacji.
  • I kwartał 2012 – Opinia Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski ma trzy miesiące na ewentualne wydanie opinii na temat nominacji danego miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
  • II kwartał 2012 – Oficjalna nominacja miasta na Europejską Stolicę Kultury. Ministrowie odpowiedzialni za kulturę we wszystkich państwach członkowskich UE, zebrani w ramach Rady Ministrów UE, podejmują ostateczną decyzję w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zapoznawszy się uprzednio z rekomendacją Komisji Europejskiej wynikającą z raportu panelu ekspertów oraz opinii Parlamentu Europejskiego.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Butelka

Zespół Butelka, ciężkie metalowe riffy gitarowe oparte na solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Butelka do woli korzysta z wolności słowa. Piętnuje zakłamanie, dwulicowość oraz wszelkie dewiacje. Więcej… »