ESK

Kup sobie coś z ESK

30.07.2010 14:43

Na toruńskim Rynku Staromiejskim przybyła kolejna atrakcja dla turystów, która zainteresuje zapewne również torunian.

Dzisiaj oficjalnie ruszyła sprzedaż w zewnętrznym punkcie informacyjnym instytucji Toruń 2016, który ulokowany jest na specjalnym stoisku przy zachodniej ścianie Ratusza Staromiejskiego [od strony poczty]. Na stoisku można zdobyć gadżety związane z kandydaturą Torunia do miana ESK, ale także materiały promujące inne toruńskie wydarzenia i instytucje kulturalne, m.in. festiwal światła Skyway, festiwal filmowy Tofifest czy Dwór Artusa. Wybierać można pomiędzy plakatami, katalogami, kubkami, długopisami czy też opatrzonymi znakiem firmowym Toruń 2016 podstawkami pod gorące napoje. Punkt funkcjonuje codziennie od 10.00 do 18.00.

Zostań kosmicznym wolontariuszem!

19.07.2010 15:06

Zostań wolontariuszem Międzynarodowego Festiwalu Skyway’10! Już dziś zgłoś się do Toruń 2016.

Trwają prace organizacyjne nad drugą edycją Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY 10, który odbędzie się między 26 a 28 sierpnia 2010 roku. Zeszłoroczna odsłona okazała się jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w regionie i spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony mieszkańców Torunia, jak i turystów. Miejska Instytucja Kultury Toruń 2016 pragnie w tym roku powtórzyć sukces tamtego wydarzenia. Festiwal ma formę otwartą, nieodpłatną, zrzeszającą zarówno artystów toruńskich, jak i międzynarodowych.

Jeśli chcesz wziąć czynny udział w tym niesamowitym wydarzeniu, zobaczyć jak wygląda produkcja międzynarodowego festiwalu od wewnątrz, poznać ciekawych ludzi zapraszamy do współpracy w charakterze wolontariusza.

Poszukujemy ludzi:

  • kreatywnych, z zapałem do pracy;
  • porozumiewających się w stopniu przynamniej komunikatywnym w języku angielskim;
  • pełnoletnich.

Wszystkie chętne osoby prosimy o wypełnienie formularza wolontariackiego oraz przesłanie na adres: j.gus@torun2016.eu.

Kraków poparł Toruń

16.07.2010 11:35

Jeden z najlepszych menadżerów kultury w kraju – Magdalena Sroka i bard z Piwnicy pod Baranami – Leszek Wójtowicz, byli gośćmi specjalnego „krakowskiego” wieczoru w Toruniu.

Oboje przyjechali do miasta Kopernika aby symbolicznie przypieczętować akt poparcie dla toruńskiej kandydatury do miana Europejskiej Stolicy Kultury, jakie dwukrotnie wyraził w imieniu Krakowa prezydent tego miasta, Jacek Majchrowski.

Poparcie Krakowa jest dla Torunia ważnym gestem. W końcu to Kraków był jedyną jak dotąd polską Europejską Stolicą Kultury [ówcześnie nazywaną jeszcze Europejskim Miastem Kultury]. Magdalena Sroka to współtwórca programu ESK 2000 w Krakowie, a dzisiaj dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – najprężniejszej, miejskiej instytucji kultury w Polsce. Na koncie Sroki znajduje się produkcja tak wielkich imprez jak Festiwal Muzyki Filmowej, Sacrum-Profanum, Misteria Paschalia, Selector Festival, Boska Komedia.

W Toruniu dyrektor KBF opisywała drogę do uzyskania tytułu, kwestie finansowania tak wielkiego przedsięwzięcia i główne założenia programu. Krakowianie budując program, jako cel założyli sobie to, że musi on łączyć, a nie dzielić środowiska lokalnych twórców. Musi też twórczo włączać prezentacje sztuki krakowskiej, polskiej i światowej w jeden, artystyczny konglomerat. Kraków przygotowywał się do roku 2000 przez trzy lata – każdy kolejny rok poświęcając innej znanej postaci [Wajda, Miłosz, Penderecki].

Sroka podkreślała też, że za wymyślaniem haseł przewodnich, programów i aplikacji musi iść przemyślany system ich realizacji: „Wymyślanie programów merytorycznych jest niewiele warte, jeżeli nie stoi za tym zdolność i umiejętność ich zrealizowania” – mówiła. Ujawniła też budżet Kraków 2000. Wyniósł on 5.700.000 euro [ponad 20 mln zł] w roku jubileuszowym oraz dodatkowe 13 mln euro w trakcie 5 lat dochodzenia do roku 2000. Jak podkreśliła, władze Krakowa nie wliczały do tych pieniędzy inwestycji w infrastrukturę, jak budowa teatrów czy sal koncertowych: „Całe te środki przeznaczono na wydarzenia kulturalne i działalność promocyjną. Nic nie trafiło na infrastrukturę”.

Sroka podnosiła tez wielkie znaczenie istnienia otwartej debaty publicznej w walce o ESK oraz jej fundamentalne znaczenie dla zdobycia tego tytułu: „ Debatowanie publiczne nad każdą decyzją w sferze kultury zostało poczytane przez ekspertów za wieli atut miasta”.

Efekty bycia ESK są w Krakowie widoczne do dzisiaj. Z biura Kraków 2000 wyłoniło się Krakowskie Biuro Festiwalowe, powołano Centrum Informacji Kulturalnej [dziś nosi nazwę sieć Info-Kraków]. Powstała siec portali turystycznych i kulturalnych w tym „Karnet.pl”, który będąc kompleksowym centrum informacji o krakowskiej kulturze notuje co miesiąc 300.000 odwiedzin. I wreszcie o 20% wzrósł ruch turystyczny.

Efektem jest też powstanie systemu promowania i finansowania kluczowych festiwali w mieście. „Duże, kulturalne miasto nie może sobie pozwolić na brak dużych i dobrych festiwali” – mówiła Sroka. Podkreślała, że przy wydatnej pomocy miejskiej instytucji jaką jest KBF, produkowane one są przez różne organizacje pozarządowe. „Pokazywanie że mamy Wawel i rynek jest nieciekawe. Postanowiliśmy budować wizerunek miasta właśnie przez duże festiwale” – opowiadała Sroka. Dlatego też Kraków odszedł od szablonowych form reklamowania się jako „miasto zabytków”, a zamiast tego przyciąga turystów ogólnopolską, zmasowaną promocją kolejnych wielkich festiwali teatralnych, filmowych, artystycznych i muzycznych.

Miasto promuje się też poprzez Regionalny Fundusz Filmowy i Kraków Film Commission. Dzięki ich działalności tylko w zeszłym roku dwumilionowa dotacja do produkcji pięciu filmów na terenie Krakowa przyniosła 10 mln zainwestowanych w Krakowie złotówek i niezmierzony efekt promocyjny.

Po wystąpieniu Magdaleny Sroki zabrzmiały takty znakomitych ballad Leszka Wójtowicza z Piwnicy Pod Baranami, który przeniósł Toruń do duchowego Krakowa.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »