ESK

Emisariusz w Bydgoszczy

21.04.2010 16:22

Toruński emisariusz zawitał do Bydgoszczy! 21 kwietnia, o godzinie 13:30 przed bydgoskim Urzędem Miasta wysłannik Grodu Kopernika oficjalnie zaprosił Władze Miasta Bydgoszczy i bydgoskich Artystów oraz Animatorów kultury na czwartkowe spotkanie w Hotelu Pod Orłem w Bydgoszczy.

Będzie to otwarte spotkanie, na którym pod wodzą Prezydenta Michała Zaleskiego, dyrektor programowy Toruń 2016 Roman Kołakowski i dyrektor instytucji Krystian Kubjaczyk zaprezentują ofertę Torunia dla Bydgoszczy w ramach starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Emisariusz1

Naszą nadzieją jest ponowne zbliżenie obu miast i powrót do projektu wspólnego, regionalnego startu do miana ESK pod szyldem Toruń 2016. Po spotkaniu planowany jest poczęstunek, na który zaprasza uczestników dyskusji Prezydent Torunia.

Emisariusz2

W rolę emisariusza wcielił się Jacek Pietruski, aktor i reżyser związany z toruńskim Teatrem Baj Pomorski i Teatrem Impresaryjnym Afisz. Spotkanie, na które zapraszał odbędzie się w czwartek 22 kwietnia o godzinie 17:00 w Hotelu Pod Orłem na ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.

Emisariusz3

Moje miasto Toruń w 2016 roku

19.04.2010 10:15

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Biorąc tę prawdę za dobrą monetę Toruń 2016 i Fundacja Amicus zorganizowały konkurs plastyczny skierowany do najmłodszych, „Moje miasto Toruń w 2016 roku”.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia, z podziałem na dwie grupy wiekowe (7-10 oraz 11-14 lat). Z każdej grupy wiekowej zostaną wytypowani zwycięzcy pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody, a także dzieci, które otrzymają wyróżnienia.

Prace w formacie B2 lub mniejszym, stworzone wybranymi technikami plastycznymi, będzie można wysyłać do siedziby Toruń 2016 oraz Fundacji Amicus do 30 maja. Każde dziecko może przesłać maksymalnie trzy prace.

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane w Hiszpanii, w miastach kandydujących do tytuły Europejskiej Stolicy Kultury, które u siebie zorganizują podobne konkursy. Jesienią najciekawsze prace zostaną też wyeksponowane na terenie toruńskiego miasteczka studenckiego.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest do pobrania w pliku PDF.

Prezydent o ESK

09.04.2010 09:40

Na stronie internetowej toruńskiego Urzędu Miasta pojawiło się oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego, w związku z ogłoszeniem przez Bydgoszcz startu w konkursie ESK. Jego treść znajduje się poniżej.

Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz oficjalnie poparł toruńską kandydaturę do ESK w 2016 r. już 26 marca 2007 roku, wraz z prezydentami pozostałych miast prezydenckich regionu. Do dzisiaj jego podpis widnieje na podpisanym wówczas porozumieniu. Od tego momentu Bydgoszcz była nieustannie w polu zainteresowania instytucji Toruń 2016. Każdy przygotowywany przez nas projekt był kształtowany z myślą o współdziałaniu z innymi miastami regionu, w tym z Bydgoszczą.

W lipcu 2009 r. powstał, w celu zacieśniania współpracy obu miast, projekt wydawniczy TOST, wspólny z bydgoskim magazynem „Moment”. Promował on kulturę i wydarzenia obu stolic regionu. Bydgoscy twórcy znajdowali też systematycznie miejsce na stronie internetowej projektu, byli zapraszani na debaty kulturalne do Torunia. Przedstawiciele Toruń 2016 z własnej inicjatywy byli też gośćmi debat w Bydgoszczy (np. „Bydgoszcz kreatywna”). Reprezentanci grodu nad Brdą zostali zaproszeni do składu Rady Programowej Toruń 2016. Znaleźli się w niej: Paweł Łysak – dyrektor Teatru Polskiego, Marzena Matowska – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy (przedstawicielka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego) i dr Aleksander Jankowski – przedstawiciel Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ostatnią inicjatywą ze strony Torunia było zaproszenie Bydgoszczy do szeroko zakrojonej współpracy w ramach projektu „Gwiazdy podwójnej”, zaproponowanego przez dyrektora programowego Toruń 2016 – Romana Kołakowskiego, który postulował też wspólną budowę idei „porozumienia przez kulturę”. To dzięki niej, właśnie kultura miałaby stać się „mostem” łączącym oba miasta. Dyrektor instytucji Toruń 2016 oraz jej dyrektor programowy i zespół zajmujący się pisaniem wniosku aplikacyjnego spotkali się z wiceprezydentem Bydgoszczy w dniu 2.03.2010. Potem dwukrotnie usiłowaliśmy zorganizować spotkania Romana Kołakowskiego z twórcami bydgoskimi u naszych sąsiadów.

Niestety, zarówno16 jak i 24 marca, zostały one odwołane przez stronę bydgoską. 31 marca, w przededniu ogłoszenia bydgoskich aspiracji, wiceprezydent Bydgoszczy, podczas spotkania przedstawicieli samorządu województwa z samorządowcami regionu bydgoskiego, potwierdziła chęć dalszego kontaktowania się z Toruniem w celu kontynuacji współpracy. Dzień później władze Bydgoszczy ogłosiły chęć samodzielnego startu w konkursie. Natychmiast, 2 kwietnia, poprosiłem prezydenta Bydgoszczy o spotkanie, a także o możliwość doprowadzenia do wcześniej odłożonej debaty z twórcami bydgoskimi. Czekam na odpowiedź.

Decyzja bydgoskich władz jest rozbieżna z dotychczasowymi rozmowami i ustaleniami w sprawie ubiegania się Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Odbiega także od dobrych trendów dotychczasowej, kilkuletniej współpracy Torunia i Bydgoszczy. Aplikowanie dwóch sąsiadujących miast z jednego regionu, w konkursie tak nasyconym znakomitymi kandydaturami, bezsprzecznie osłabia szanse Torunia. Stawia też w innym świetle samą Bydgoszcz, która rezygnując ze współpracy, wybrała drogę konkurowania ze swoim sąsiadem. Biorąc pod uwagę fakt, iż projekt ESK stawia na współdziałanie miast – stolic kultury z całymi otaczającymi je regionami, należy się zastanowić jak wpłynie to na oceny ekspertów europejskich. Dla Torunia idea „porozumienia przez kulturę”, które miało scalić nasz różnorodny region, wciąż jest aktualna.

/-/ Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »