ESK

Od wtorku Formalizator w ruchu!

15.01.2010 14:48

We wtorek w Toruń 2016 rusza Formalizator Kultury. Projekt, który ma na celu udzielenie pomocy artystom i organizatorom imprez kulturalnych w realizacji przygotowywanego przez nich projektu.

Dzięki temu ci, którzy dotąd nie mogli przebrnąć przez „papierkowo – biurową” stronę organizacji wydarzenia dowiedzą się, jak najprościej pokonać formalności i wprowadzić w życie swoje pomysły.

Pomysł na Formalizator dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, kłopotów z formalnościami. Początkujący animatorzy kultury, ludzie niestowarzyszeni w organizacjach pozarządowych lub niereprezentujący żadnych instytucji mają częstokroć znakomite pomysły, ale nie wiedzą jak je wprowadzić w życie. Jak pokonać liczne formalności do tego wymagane.

„Raz w tygodniu pracownik Toruń 2016 będzie dyżurował w Krzywej Wieży i przyjmował ludzi, którzy przyjdą do nas ze swoim pomysłem” – mówi koordynator projektu Joanna Gus. „Formalizator jest skierowany głównie do osób z inicjatywą, z pomysłem na realizację jakiegoś wydarzenia, zwłaszcza zaś do początkujących animatorów życia kulturalnego” – dodaje.

Instytucja planuje by w późniejszym czasie Formalizator został poszerzony o działalność polegającą na udzielaniu pomocy przy pisaniu wniosków o dotacje do instytucji samorządowych i państwowych.

Przez pierwsze miesiące działania Formalizatora dyżur pracownika będzie miał miejsce raz w tygodniu, we wtorek w godzinach od 14.00 do 16.00. Pierwszy dyżur odbędzie się 19 stycznia.

Toruń gwiazdą na balu

14.01.2010 14:47

Książęta, hrabiowie, dyplomaci. Śmietanka Unii Europejskiej i belgijskiej oraz polskiej arystokracji pojawi się na Balu Polskim w Brukseli. Balu, którego gościem specjalnym już 23 stycznia będzie Toruń – najlepszy kandydat do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Bal Polski odbędzie się w renomowanym Hotelu Conrad International w Brukseli. Oprócz celu charytatywnego, organizatorom zależy też na promocji Polski. Chodzi o to, by w Belgii – stolicy Europy – pokazać obraz Polski nowoczesnej, europejskiej, ale zarazem wiernej swojej kulturze i tradycji. Cel jest realizowany poprzez prezentacje polskich miast – w tym roku „gospodarzem” Balu będzie Toruń, który zaprezentuje się z jak najlepszej strony. Drugą płaszczyzną na jakiej bazuje Bal, jest cel charytatywny. Organizatorzy wychodzą z założenia, że solidarność jest cechą Polaków i dlatego podczas Balu zbierane są pieniądze. W tym roku przekazane zostaną trzem instytucjom dobroczynnym niosącym pomoc dzieciom chorym i pokrzywdzonym przez los w Polsce, Walonii i we Flandrii.

Toruń jako Miasto Honorowe podczas Balu Polskiego dokona szerokiej prezentacji. Informacja o mieście pojawi się na zaproszeniach i na programie wieczoru. Rozdane zostaną też upominki związane z naszym miastem. Miasto ufunduje także trzy nagrody na loterię charytatywną, która jest główną atrakcją wieczoru.

Osobną formą prezentacji miasta będzie wystawa fotograficzna prezentowana w foyer hotelu. Zaprezentowany zostanie film o Toruniu. Goście balu wysłuchają także wystąpienia Prezydenta Torunia. Będzie też smaczek artystyczny – wstępną zgodę na udział w balu wyraziła aktorka z toruńskim rodowodem – Małgorzata Kożuchowska, która zaśpiewa piosenkę przy akompaniamencie pianisty. Instytucję Toruń 2016 reprezentować będzie Krystian Kubjaczyk, dyrektor instytucji oraz kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, Agnieszka Marecka.

Bal Polski organizowany jest przez Ambasadę Polską w Brukseli, Polską Organizację Turystyczną oraz Belgijsko-Polsko-Luksemburską Izbę Handlową. Jest prestiżowym wydarzeniem charytatywnym i promocyjnym, trwale wpisanym w kalendarz kulturalnych imprez w Brukseli. Corocznie Balowi Polskiemu patronuje Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Kaczyńska – tak będzie i w tym roku.

Imponujący jest skład Komitetu Honorowego Balu, któremu przewodniczy Ambasador RP. Na przestrzeni ostatnich lat znalazły się w nim takie polskie i belgijskie osobistości jak Księżna Izabela Swiatopelk Czetwertyńska du Bois d’Aische, Książę Michał Sapieha Kodeński, Hrabia Patrick d’Udekem d'Acoz czy Baron Jacobs – były Premier Belgii.

W tym roku w skład Komitetu wchodzą m.in.: Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Armand De Decker, Minister Stanu Belgii, ksiażęta – Książę Ligne, Książę Olivier de Croÿ – Roeulx, Książę Sapieha Kodeński, Książę Jacobs de Hagen a także Jean-Paul Philippot, Przewodniczący Belgijskiego Radio i Telewizji dla Wspólnoty Francuskiej. To szacowne grono uzupełnia Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

W roku 2009 w Balu uczestniczyło prawie 300 osób reprezentujących belgijską i polską arystokrację, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej oraz belgijskiego i polskiego biznesu, miastem honorowym była Łódź, w roku 2008 Gdańsk.

Nowy, styczniowy TOST

07.01.2010 12:51

Ukazał się kolejny, ósmy numer biuletynu TOST. Styczeń to taki świeży, czysty miesiąc. Przepełnieni noworocznymi postanowieniami zaczynamy z wiarą każdy dzień:

_
Oto Rada!
07.01.2010 12:00
Dyrektor Programowy 2
17.12.2009 15:37
Anioł i byk
16.12.2009 11:56
Oto nasza strategia
11.12.2009 16:57
Zostań twarzą Torunia!
09.12.2009 11:03

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Marcin Gładych

Marcin Gładych — fotografik, twórca prac graficznych i multimedialnych. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik prezentacji zbiorowych. Nie należy do żadnego stowarzyszenia, ani nigdy nie startował w konkursach fotograficznych. Twórca niezależny. Więcej… »