ESK

Nowy, grudniowy TOST

02.12.2009 10:40

Ukazał się kolejny, siódmy numer biuletynu TOST. Grudzień, koniec roku, Święta. Ogólnie miło. To też czas podsumowań i lekkiego dystansu od tego, co działo się w 2009 roku:

_

Toruń i DNA Miasta

27.11.2009 12:29

Projekt dyskusji w siedmiu polskich miastach ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i szukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z kulturą – DNA Miasta zagości w Toruniu.

„Toruń: Piernik! Kopernik! Kultura?” – pod takim hasłem, 28 listopada, począwszy od godziny 11:00, w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, odbędzie się debata dająca okazję do refleksji nad miejską polityką kulturalną. Jak zarządza się kulturą w Toruniu? Czemu ma służyć tytuł kulturalnej stolicy? Jakie korzyści ma przynieść miastu i jego mieszkańcom? Jaki efekt mają przynieść pieniądze zainwestowane w przygotowania do konkursu? Odpowiedzi na te i inne pytania paść mają podczas dyskusji.

W debacie ekspertów udział wezmą: prof. Witold Chmielewski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Olga Marcinkiewicz będąca dyrektorem Miejskiej Instytucji Kultury Toruń 2016, Grzegorz Giedrys z Gazety Wyborczej i Wojciech Łopaciński będący dyrektorem hotelu Filmar i prezesem Toruń Convention Bureau Copernicus. Rozmowę poprowadzi Wojciech Przybylski, wydawca Res Publiki Nowej – organizatora debaty.

W ramach spotkania, o godzinie 13:00 i 15:00, odbędą się warsztaty kreatywne poświęcone problemom i szansom, jakie stoją przed toruńskim środowiskiem twórców kultury. Zapisy na nie można wysyłać na adres e-mail: torun@res.publica.pl, lub SMS 0 667 495 474.

List otwarty do redakcji mediów kujawsko-pomorskich

18.11.2009 14:47

Starania o miano Europejskiej Stolicy Kultury są działaniem zespołowym. Tego miana nie zdobędzie nikt z osobna.

Tylko wspólnie – władze miasta, media, instytucja koordynująca, artyści i mieszkańcy – mamy szanse na powodzenie. Dlatego też media, będące w tym łańcuchu niezwykle ważnym ogniwem, powinny postawić na kulturę, dać jej więcej miejsca na swoich łamach. Dać oddech kulturze.

Toruń rozpoczął właśnie oficjalnie walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jak uczy doświadczenie miast europejskich, zazwyczaj już same starania przynoszą kandydatowi wielkie zmiany. Zarówno te namacalne – w postaci rozbudowy infrastruktury czy zwiększenia liczby wydarzeń kulturalnych – jak i te niewidoczne, zmiany w naszych umysłach. Bo największe przemiany zachodzą w świadomości i sposobie myślenia mieszkańców o swoim mieście i o kulturze. To kapitał, którego już nigdy nie stracimy.

Dzięki projektowi ESK zmienia się myślenie o kulturze. Nie jest to już bliżej nieokreślona fanaberia artystów. Kultura staje się powodem do dumy i realnym – nawet w kategoriach gospodarczych – kapitałem miasta. Dzięki projektowi ESK kultura staje się naszym znakiem firmowym.

Nie jest tajemnicą, że świadomość człowieka współczesnego w ogromnym procencie kształtują media. Według sondaży rodzina jest ważna dla aż 90% społeczeństwa, ale statystyczny Polak poświęca jej tyle samo czasu, co oglądaniu telewizji! To tylko telewizja, a przecież Internet zajmuje nam coraz więcej czasu i coraz więcej wiedzy czerpiemy właśnie z niego. Nie mówiąc już o tradycyjnej, opiniotwórczej roli prasy i radia.

Rozumiejąc znaczenie roli mediów w kształtowaniu świadomości współczesnego człowieka, zwracamy się w imieniu Miejskiej Instytucji Kultury TORUŃ 2016 o utworzenie w redakcjach toruńskich i bydgoskich mediów nowych przestrzeni dla kultury. Namawiamy do poszerzenia istniejących działów zajmujących się kulturą, stworzenia nowych rubryk kulturalnych, zatrudnienia nowych recenzentów i felietonistów. Zapraszamy media do wspólnego tworzenia Europejskiej Stolicy Kultury już dzisiaj.

Bez silnego backgroundu w postaci nastawionych na kulturę dziennikarzy nie będziemy w stanie przekazać pełni bogactwa świata kultury, jaki zawita do nas za sprawą starań o miano ESK i – miejmy nadzieję – po zdobyciu tego tytułu.

Przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej redakcje szczególną dbałość przyłożą do działów sportu. Czy kultura musi być gorsza? Potraktujmy starania o ESK w kategoriach sportowych. Przed meczem o tak wielką stawkę powinno się wzmocnić kadrę reporterską zajmującą się tym tematem. Dać jej więcej miejsca i czasu. Podarować zajmującym się tą dziedziną dziennikarzom większą swobodę i, nawet, większe pieniądze. Czasem uzupełnić zespoły o młodych, z „drapieżnym” piórem i rewolucyjnym spojrzeniem.

Nie bądźmy niewolnikami „słupków”, wskaźników czytelnictwa lub oglądalności. Kultura może być hitem medialnym, jeżeli zostanie dobrze podana. Potrzeba nam frapujących i trafiających nawet do mniej wyrobionego odbiorcy recenzji z wystaw sztuki współczesnej czy premier filmowych. Felietonów o performerach i malarzach.

Starając się budować Europejską Stolicę Kultury potrzebujemy wsparcia dziennikarzy. Trzeba, by pokazywali oni swoim odbiorcom znaczenie kultury, ale także by świadomie odsiewali ziarno od plew – wyłapywali artystycznych hochsztaplerów i gloryfikowali mistrzów. Potrzebujemy oddechu dla Kultury.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Kamil Emanuel Klonowski

Kamil Emanuel Klonowski jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia z historii kultury) oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie pod kierunkiem prof. Wiktora Zina ukończył studia podyplomowe z konserwacji zabytków. Więcej… »