ESK

Święto Muzyki 2010

16.06.2010 09:16

Wymiar zeszłorocznego Święta Muzyki w Toruniu przerósł oczekiwania wszystkich. Tegoroczna edycja zapowiada się równie imponująco! 21 czerwca miasto – i część regionu – ogarnie muzyczna gorączka. Jej koordynatorem jest Toruń 2016.

Przypomnijmy, Święto Muzyki (fr. Fete de la Musique | ang. World Music Day) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata. Wymyślona została w roku 1981 przez Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i spopularyzowana przez Maurice Fleuret'a i Jack Lang'a, ówczesnego ministra kultury Francji. Impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wtedy właśnie Jack Lang, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie, jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Dzień 21 czerwca został wybrany, gdyż jest to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego (najkrótsza noc roku).

Najświeższe informacje na temat toruńskiej odsłony Święta Muzyki, łącznie z wykazem punktów muzycznych znajdziecie na blogu, który w całości poświęcono temu spektakularnemu wydarzeniu, www.swietomuzyki.blogspot.com.

 

SwietoMuzyki2010_blog

W ramach tegorocznej edycji koordynatorzy postanowili nie tylko bawić torunian licznymi koncertami, ale także… czegoś ich nauczyć. Znana, toruńska grupa Hati poprowadzi 21 czerwca warsztaty perkusyjne.

Uczestnikom warsztatów zostaną zaprezentowane możliwości dźwiękowe instrumentów zarówno zaadaptowanych z recyklingu, jak i o rodowodzie etnicznym. W trakcie warsztatów muzycy Hati zaprezentują możliwości dźwiękowe instrumentów w kilku utworach, a także dokonają krótkiego wprowadzenia teoretycznego. W dalszej części uczestnicy poznają zasady preparowania instrumentów i niekonwencjonalnych sposobów wydobywania z nich dźwięków, będą eksperymentować z dźwiękiem, a także pracować z rytmem i ciszą. Przede wszystkim jednak, będą się wspaniale bawić improwizując!

SwietoMuzyki2010_hati

Hati – grupa, która poprowadzi warsztaty – w swojej muzyce bazuje na brzmieniu instrumentów akustycznych: etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząc muzykę rytualno-medytacyjną i improwizowaną. Zespół został założony w 2001 roku przez Rafała Iwańskiego i Dariusza Wojtasia. Obecnie gra w składzie Rafał Iwański, Rafał Kołacki, z gościnnymi występami Dariusza Brzostka. Na koncie mają kilkadziesiąt koncertów w całej Europie (w tym także na znanych festiwalach) i kilka płyt, które zostały bardzo dobrze przyjęte w prasie muzycznej i wśród słuchaczy, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Mając za sobą wiele owocnych współpracy muzycznych (m.in. z Z’EVem, Johnem Zornem i PUREm), obecnie grupa pracuje nad nowym albumem, z gościnnym udziałem Sławomira Ciesielskiego (ex Republika). Więcej informacji na temat zespołu, a także kilka utworów można znaleźć pod adresem: www.myspace.com/hatitah.

Warsztaty są bezpłatne i adresowane są do dzieci i młodzieży. Uczestnicy, w zależności od liczby chętnych, zostaną podzieleni na grupy. Warsztaty pierwszej grupy rozpoczną się o godzinie 16:00, będą trwać do godziny 21:00 (Piwnice Ruin Zamku Krzyżackiego). Ilość grup uzależniona jest ilością zgłoszeń! Obowiązują  wcześniejsze zapisy! Zainteresowanych prosimy o kontakt: j.gus@torun2016.eu.


Projekt Święto Muzyki 2010 został sfinansowany ze środków samorządu Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Torunia.

„Wszechświat Kultury” otwarty…

15.06.2010 10:43

… znalazło się w nim 298 projektów złożonych przez twórców z Torunia, z regionu, ale też spoza jego granic. Poniżej publikujemy zestawienia dotyczące złożonych projektów.

PROJEKTY WEDŁUG MIEJSCA ZAMIESZKANIA/SIEDZIBY PROJEKTODAWCY

Projekty Miejsce Zamieszkania

PROJEKTY Z REGIONU WEDŁUG MIEJSCA ZAMIESZKANIA/SIEDZIBY PROJEKTODAWCY

Projekty_miasta

PROJEKTY TORUŃSKIE WEDŁUG STATUSU PRAWNEGO PROJEKTODAWCÓW

Projekty Status Prawny

Nowe wizje nagrodzone!

14.06.2010 12:24

Znamy już wyniki konkursu „Nowe wizje” na klip wspomagający promocję kandydatury Torunia do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody – dla Marii Szczodrowskiej i duetu Paweł Zawadzki – Damian Daniłowicz.

Jury, w którego składzie znaleźli się znany twórca filmów animowanych i grafik Mariusz Wilczyński, grafik i designer Krzysztof Białowicz oraz twórczyni wideo-artu Dorota Chilińska oraz rzecznik prasowy Toruń 2016 Jarosław Jaworski, zadecydowało o przyznaniu równorzędnych drugich nagród studentom toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Nagrodzony film duetu Daniłowicz – Zawadzki to historia wizyty w Toruniu pewnych… kosmitów. Po przylocie przekonują się, że to właśnie miasto Toruń jest najbardziej rozrywkowe we Wszechświecie. Drugi film, „2016 kilometrów przebiegu”, to zrealizowana w ciekawej formule animacja Marii Szczodrowskiej, której bohaterem jest pewien mały Fiat, który wykazuje się całkiem dużą prędkością.

Autorzy obu filmów otrzymają nagrody finansowe po 2.500 zł, a ich prace zostaną wykorzystane do promocji kandydatury Torunia do miana ESK.

Oto co na temat spotu Marii Szczodrowskiej ma do powiedzenia Mariusz Wilczyński, przewodniczący konkursowego jury:

„Film Marii Szczodrowskiej jest bardzo kameralną, ciepłą i zabawną historyjką w której Toruń wprawdzie jest tylko niby tłem, tylko scenografią, ale zabieg ten w inteligentny sposób odbrązawia ogólnie znany, nieco patetyczny wizerunek medialny miasta i pokazuje jego ludzką stronę. To komunikat, że poza swoimi wszystkimi powszechnie znanymi atrybutami Toruń jest po prostu normalnym i fajnym miastem, w którym żyją normalni i fajni młodzi ludzie.

To bardzo inteligentna i nowoczesna rekomendacja miasta, będąca bardzo chill outowym komunikatem. Chill out to synonim życia na luzie, życia bez pośpiechu, w swego rodzaju relaksie i poczuciu humoru, w atmosferze, którą preferują dziś na świecie młodzi ludzie. Symbolem chill outu w Europie jest Berlin, czemu w Polsce nie miałby stać się nim Toruń?

Filmik Marii Szczodrowskiej doskonale uzupełnia lukę w dotychczasowym pięknym, acz nieco konserwatywnym wizerunku medialnym Torunia i myślę, że może skutecznie zachęcić młodych turystów do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miasta. I co także bardzo ważne filmik ten posiada bardzo wysokie walory artystyczne. Jest zrealizowany w oszczędny i wysmakowany sposób w technice animacji klasycznej, będąc w dobie zalewu animacji 3D propozycją bardzo szlachetną, a nawet w pewien sposób elitarną.

To wprawdzie być może nieco zawęża grono jego odbiorców, ale za to do kręgu najbardziej wartościowego”.

Równie pozytywny jest komentarz dotyczący drugiego z obrazów:

„Bardzo zabawny filmik doskonale rekomendujący Toruń i zachęcający do odwiedzin tego miasta i poznania go trochę na nowo. Myślę, że dużą siłą tego filmiku jest to, że odmładza on wizerunek Torunia pokazując go jako miasto ludzi młodych, uśmiechniętych, pełnych humoru i pozytywnej energii, czyli ludzi dobrze czujących się w swoim mieście.

Filmik jest skierowany głównie do młodych ludzi, ale akurat w przypadku Torunia to nie jest wielkim mankamentem, bo miasto to jest tak naprawdę jednym z bardziej wypromowanych miast polskich z więcej lub mniej smakowitymi i doskonale rozpoznawalnymi piktogramami: Kopernik, piernik, plenery z filmu „Rejs”, Ciechowski czy ogólnopolski głos radiowy w naszych domach, plus oczywiście, a może nawet przede wszystkim, naprawdę wspaniałe zabytki tworzące zupełnie czarowny klimat starego miasta. Ale te wartości będące wystarczająco silnym magnesem dla turystów w wieku średnim lub starszym niekoniecznie wabią turystów młodych, którzy coraz liczniej podróżują po świecie.

Filmik Damiana Daniłowicza i Pawła Zawadzkiego doskonale uzupełnia lukę w dotychczasowym wizerunku Torunia i myślę, że może skutecznie zachęcić młodych turystów do odwiedzenia tego niepowtarzalnego miasta. I co także bardzo ważne filmik ten nie jest komunikatem ogólnikowym, który by można podłożyć pod promocję jakiegokolwiek innego zabytkowego miasta, lecz jest osadzony mocno w realiach Torunia. To także jest dużym plusem tej pracy”.

Przetłumacz stronę

Ostatnio dodane

Marcowa premiera w toruńskim teatrze

„Gody życia” wg Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Iwony Kempy to kolejna propozycja arcypolskiego sezonu toruńskiego teatru. Premiera sztuki odbędzie się w przededniu Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca. Więcej… »

Toruń — miasto twórców

Kamil Emanuel Klonowski

Kamil Emanuel Klonowski jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (studia z historii kultury) oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie pod kierunkiem prof. Wiktora Zina ukończył studia podyplomowe z konserwacji zabytków. Więcej… »